HPV Teadkem haigusi ja teid nende ennetamiseks
   
WWW.HPV.EE Avaleht
Ole Informeeritud
E-mail sõbrale
EMAKAKAELAVÄHK

 
Mis haigus on emakakaelavähk?

Kui rakkude kasv mingis kehapiirkonnas hälbib, võib välja areneda vähk. Emakakaelavähk on põhjustatud muutustest emakakaela rakkude kasvus. Emakakael on emaka alumine osa.

Emakakaelavähk on tõsine haigus, mis võib osutuda eluohtlikuks. Kui naine nakatub inimese papilloomiviiruse (HPV) teatud tüüpidega, ja organism viirusest võitu ei saa, võivad emakakaela epiteelrakkude kasvus tekkida muutused.

 Cervical cancer predominantly is caused by certain types of HPV.

Kui muutusi ei avastata ega ravita õigeaegselt, võivad need edasi areneda vähieelseks seisundiks ja seejärel muutuda kasvajaks. See protsess võib võtta mitmeid aastaid, kuid mõnel juhul võib toimuda ka ühe aastaga. Rääkige oma arstiga Pap-testist (tuntakse ka Papanicolaou äigepreparaadina), mille abil saab avastada kahtlustäratavaid emakakaelarakkude muutusi, enne nende vähiks arenemist.

Tagasi üles

Kui levinud on emakakaelavähk?

Emakakaelavähk on naistel esinemissageduselt (pärast rinnavähki) teisel kohal maailmas. Maailma Terviseorganisatsiooni hinnangul on praegu maailmas üle 2 miljoni naise, kes põevad emakakaelavähki. Igal aastal diagnoositakse 490 000 uut emakakaelavähi juhtu. See teeb üle 1350 uue juhu päevas.

Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel sureb 2006. aastal kogu maailmas emakakaelavähki ligi 650 naist päevas. Seepärast ongi oluline rääkida oma arstiga Pap-testist, mille abil saab avastada kahtlustäratavaid emakakaelarakkude muutusi, enne nende vähiks arenemist.

Emakakaelavähk võib tekkida igas naise eluetapis, murdeeast alates (kuigi see on siis haruldane). Peaaegu pooled emakakaelavähi diagnoosiga naistest on vanuses 35 - 55 aastat. Paljud nendest naistest nakatusid HPVga tõenäoliselt teismelisena või 20ndates eluaastates.

Tagasi üles

Kuidas emakakaelavähki diagnoositakse?

Tavaliselt avastatakse emakakaelavähk Pap-testiga. Pap-test (tuntakse ka Papanicolaou äigepreparaadina) aitab ühe osana günekoloogilisest läbivaatusest (kontrollist) avastada muutusi emakakaela epiteelrakkudes, enne kui tekib võimalus emakakaela vähieelse seisundi või emakakaelavähi arenemiseks. Pap-testi tulemused aitavad arstidel edasiste analüüside (näiteks biopsia või HPV DNA-test) või ravi vajalikkuse üle otsustada.
Klõpsake siia, et lugeda, kuidas Pap-testi tulemusi registreeritakse..

Tagasi üles

Kas emakakaelavähki saab ravida?

Emakakaelavähi, nagu teistegi kasvajate raviks on mitmeid viise. Mõned aspektid, mida arst enne raviviisi üle otsustamist arvestab, on järgmised:
  • kasvaja suurus ja selle levimine
  • naise vanus ja üldine tervislik seisund
  • patsiendi eelistused

Kolm peamist emakakaelavähi raviviisi on operatsioon, kiirgusravi ja keemiaravi. Ravi võib koosneda kahest või kõigist nimetatud raviviisidest. Raviplaani kuuluvad ka spetsiaalsed ravijärgsed arsti läbivaatused. Nende läbivaatuste käigus võidakse teostada röntgenanalüüs, võtta biopsiaid, vereproove, ja viia läbi teisi analüüse.

Kuna kõik inimesed on ainulaadsed, reageerib igaüks ravile erinevalt. Raviviis, mis sobib ühele inimesele, ei pruugi teisele sobida. Arst vaatab üle kõik emakakaelavähi parimate ravivõimaluste ohud ja kõrvaltoimed.

Tagasi üles

Mida ma saan teha, et vähendada emakakaelavähki haigestumise tõenäosust?

Regulaarne Pap-testi teostamine on parim viis vähendada emakakaelavähki haigestumise tõenäosust. Varajase avastamise korral, enne, kui tekib võimalus levimiseks, on emakakaela vähieelsed seisundid (ja isegi mõned kasvajad) edukalt ravitavad. 60 kuni 80 % Ameerika Ühendriikide naistest, kellel diagnoositakse invasiivne emakakaelavähk esmakordselt, ei ole viie aasta jooksul enne vähi diagnoosimist Pap-testi teinud, ja paljud ei ole Pap-testi mitte kunagi teinud.

Seepärast ongi oluline järgida oma arsti nõuandeid Pap-testi kohta, mille abil saab avastada kahtlustäratavaid emakakaelarakkude muutusi, enne nende vähiks arenemist. Arst võib Teile rääkida ka teistest viisidest, kuidas emakakaelavähki haigestumise tõenäosust vähendada.

Tagasi üles

Emakakaelavähk on eluohtlik haigus, kuid Teie võimuses on sellesse haigestumise tõenäosust vähendada. Lugege selle saidi teistest osadest, kuidas on emakakaelavähk seotud inimese papilloomiviirusega (HPV)kondüloomidega, emakakaela epiteelimuutuste ja teiste häiretega. Küsige lisateavet oma arsti käest.

Tagasi üles

 

View referencesViited PrintVersioon printimiseks E-mail sõbraleE-mail sõbrale

Merck Sharp & Dohme OÜ, Peterburi tee 46, Tallinn 11415, Tel: +372 6139750

Privaatsuspõhimõtted Kasutamise reeglid Copyright Merck & Co., Inc. (USA)